Podsumowanie Inspiratorium 25.01.2018

Gospodarz spotkania Jac Jakubowski osobiście powitał każdego gościa. Zadbał o to, by zaproszone osoby poczuły się jak w domu – zapoznał z miejscem, zachęcił do zajęcia komfortowych foteli  w Centrum Empatii, zaproponował herbatę i kawę. Do zbudowania przyjaznej atmosfery i integracji grupy przyczyniło się pierwsze zadanie Jaca: autoprezentacja.

Wśród uczestników byli:

Piotr Piasecki – Prezes Polskiej Izby Szkoleniowej, zrzeszającej m.in. firmy szkoleniowe, doradcze i coachingowe,  współautor książki „Sensotwórczość”, Andrzej Jeznach – przedsiębiorca z wieloletnim stażem, coach i trener, uznawany za znak firm turkusowych, autor książek o zarządzaniu, Jowita Radzińska współpracowniczka Grupy TROP, tutorka projektu Serendipity i Metoda TROP realizowanego w ramach Programu UW: Inicjatywy dla Otoczenia (IDO), Joanna Gądek-Kutner z Grupy TROP, wspiera i nadzoruje prace związane z organizacją Festiwalu współpracy opartej na empatii, Maria Lewandowska od 20 lat związana z korporacjami finansowymi, od kilkunastu lat trener i coach, organizuje wsparcie sprzedażowe dla Grupy TROP oraz pomoc w organizacji festiwalu, Artur Mojecki posiada kilkunastoletnie doświadczenie w branży finansowej, obecnie zarządza niedużą firmą consultingową, zajmującą się zarządzaniem ryzykiem, Iwona Mojecka od wielu lat związana z Pomocą Społeczną, w której jak sama zaznaczyła, empatia stanowi nieodłączny element, obecnie również współpracuje z Fundacją tworzoną przy kancelariach prawnych, Mirosław Warowicki członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, szkoleniowiec, były konsultant w obszarach wiejskich, empatia jako nieodłączny element wykorzystywany w praktyce, Konrad Kuśpit – grafik, pasjonat notowania i katalogowania informacji a przede wszystkim wyciągania z nich esencji,  zainteresowany ziołolecznictwem, zaangażowany w Szkołę Demokratyczną, Michał Niewęgłowski– twórca aplikacji INTU wspierającej medytacje, organizator Festiwalu „bez spinki”  – Kazimiernikejszyn, twórca idei edukumacji, Michał Różycki trener wewnętrzny w spółce jubilerskiej, wspiera organizację festiwalu, Marzena Zowczak trener, zaangażowana w organizację festiwalu, współpracuje z Grupą TROP, Agata Witońska obecnie coach rodzicielski, zainteresowana pedagogiką, wcześniej konsultant w międzynarodowych organizacjach finansowych, Bernadeta Gołębiowska i Danuta Zadrożna – doktorantki Uniwersytetu Warszawskiego działające w ramach Inicjatyw dla Otoczenia.

Jac zaznaczył, jaki jest charakter inspiratorium: stworzenie przestrzeni dla dzielenia się pomysłami, budowanie sieci kontaktów i poszukiwanie możliwości współpracy w oparciu o bogactwo doświadczeń i talentów zgromadzonych gości. Wprowadzeniem było opisanie, czym jest idea współpracy opartej na empatii.

Dojrzała empatia została opisana jako efekt rozwoju potencjału współodczuwania, który tkwi w każdym człowieku. Ma to miejsce kiedy podejmuje się świadomy wysiłek. Zaczyna się od siebie: kiedy potrafimy odnosić się do samych siebie z troską, zrozumieniem, akceptacją, jesteśmy gotowi otworzyć się na innych ludzi i zdolni do tego żeby stawiać granice.

W tym miejscu do dyskusji włączyła się Dorota, rzucając uczestnikom wyzwanie.  O tym, co zostało zaproponowane gościom dowiedzieć się można: Wyzwanie empatyczne (link)

Gospodarz zaproponował inne ciekawe zadanie. Poprosił uczestników o dobranie się w pary i zaangażowanie empatyczne w rozmowę na tematy dla nas ważne. Wskazówki Jacka okazały się pomocne. W czasie rozmów szybko została nawiązana więź. Uczestnicy zaabsorbowani aktywnym  słuchaniem nie zauważyli, że zaczął się już czas przerwy, a na stole pojawiły się pyszności przygotowane przez trenerów grupy TROP. W tej przyjemnej oprawie spotkania łatwo było stracić poczucie czasu.

Ostatnią częścią inspiratorium było dzielenie się pomysłami odnoszącymi się do Festiwalu Empatii. Zaskakujące, jak różne perspektywy pozwoliły na odnajdywanie nowych rozwiązań organizacji wydarzenia. To była potężna dawka inspiracji.

Cieszę się, że mogłam brać udział w niezwykłym spotkaniu.  Wśród korzyści, jakie przyniosło ono dla mnie widzę: poznanie wyjątkowych ludzi, wykorzystanie mojej kreatywności przy dyskusji i ćwiczeniu, uzyskanie dawki energii i motywacji do działania, bodziec do wytrwałego dążenia do moich celów, do rozwoju osobistego, dzięki rozmowie podczas spotkania ważne odkrycie na temat moich potrzeb i wartości życiowych, poznanie nowych możliwości działania dla grupy TROP, perspektywa współpracy z inspirującymi ludźmi. Jest mi niezmiernie miło, że oprócz tych pozytywnych efektów dla mojego życia, mogłam też w pewien sposób pomóc. Nie mogę się doczekać kolejnych spotkań.

Autorkami powyższego tekstu są Bernadeta Gołębiowska i Danuta Zadrożna.