Empatia w smartfonach? Czemu nie?!

Oczekiwane efekty

Wspólną pracą, wymianą doświadczeń, spostrzeżeń oraz wniosków wyciągniętych z obcowania z opisanymi aplikacjami pragniemy stworzyć program, którego nie ma jeszcze na rynku. Program, który będzie ewaluował wraz z osobą z niego korzystającą. Wierzymy, że każdy użytkownik znajdzie w nim cechy, które idealnie odpowiedzą na jego potrzeby zgłębiania własnego wnętrza. Nieustannie pracujemy nad aplikacją, aby móc podzielić się nią z innymi. W niedługim czasie trafi ona do Waszych rąk! Mamy nadzieję, że czekacie z niecierpliwością!

Aplikacje-inspiracje

Codziennie na smartfonach instalowanych są setki różnych aplikacji mobilnych. Spośród nich, stosunkowo małą część stanowią aplikacje skoncentrowane na ludziach, a dokładniej – uczuciach. W takim natłoku często ciężko znaleźć te naprawdę wartościowe.

Głównym celem było wspólne szukanie inspiracji w tym, co już istnieje, a następnie połączenie tego z naszymi pomysłami w jedną, spójną całość. Już na etapie poszukiwań zauważyliśmy, iż obecne aplikacje mają wiele zalet i ciekawych funkcji, lecz czuliśmy także lekki niedosyt. Od początku pracy nad projektem chcieliśmy, aby owocem naszych działań była aplikacja będąca zarówno wartościową bazą merytoryczną, jak i narzędziem do lepszego poznawania siebie i pogłębiania w sobie empatii, dlatego największą uwagę skupiliśmy na czterech wybranych aplikacjach, o których chcielibyśmy wspomnieć.

Remente – aplikacja, która od pierwszych chwil użytkowania stała się dla nas naprawdę interesująca i wciągająca. Zaczynamy w niej od ocenienia stopnia zadowolenia z poszczególnych obszarów naszego życia. Na tej podstawie dobierane są odpowiednie dla nas zadania, materiały czy artykuły. Każdego dnia określamy nasz nastrój. Łączymy tutaj zdobywanie wiedzy teoretycznej z jej praktycznym zastosowaniem, które ma na celu poprawę nawyków, relacji z innymi, a także z samym sobą. Zastosowane w aplikacji algorytmy w odpowiedni sposób dobierają materiały na podstawie naszych postępów. Kolejną zaletą, na którą warto zwrócić uwagę, jest piękna oprawa graficzna. Zgodnie stwierdziliśmy, iż jest to aplikacja, do której chętnie wracamy i którą polecamy każdemu, zwłaszcza początkującemu badaczowi własnego wnętrza.

Dziennik potrzeb – jedna z bardzo niewielu, jeśli nie jedyna, propozycja w języku polskim. Aplikacja oferuje budowanie ścieżki dnia, dzięki czemu otrzymujemy przegląd uczuć, myśli i potrzeb, które towarzyszą nam na co dzień. Dziennik potrzeb to aplikacja, która nie tylko pomaga nam zrozumieć własne uczucia, ale przede wszystkim daje wskazówki, jak je zrozumieć i jak dalej sobie z nimi radzić. Definiujemy także swoje potrzeby, aby następnie kontrolować naszą własną drogę do ich spełnienia. Jedną z wielu bardzo przydatnych funkcji jest możliwość korzystania z podsumowań tygodniowych lub miesięcznych. Aplikacja posiada także zakładkę informacyjną z różnymi tematami. Dla naszych użytkowników wadą może być skomplikowany ekran opisu emocji.

Fabulous – aplikacja, która pomaga pracować nad nawykami. Pozwala realizować „plany treningowe” w określonych przez nas obszarach. Już na początku wybieramy naszą ścieżkę i dalej, podążając nią, dokonujemy coraz większych zmian, dzięki czemu stajemy się bardziej fabulous. Obejmujące różne dziedziny życia ścieżki rozwoju pozwalają na kompleksowe podejście do tematu. Taka zadaniowość zdecydowanie do nas trafia i silnie motywuje do pracy nad sobą. Każdy dzień może być grą z wieloma wyzwaniami, które stawia nam program. Dodatkowym atutem aplikacji jest niezwykle estetyczna grafika.

Random App of Kindness (RAKi) – wyjątkowo ciekawa aplikacja o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, która w prosty i przystępny sposób, w postaci kilku mini gier, uczy nas empatii. Jej główną zaletą jest to, iż zwraca uwagę na potrzeby innych oraz emocje temu towarzyszące. Jest bardzo prosta w obsłudze, intuicyjna, a przede wszystkim pozytywna i wciągająca. Aplikacja godna polecenia osobom w szerokim przedziale wiekowym.

Więcej niż wspólny cel

Jako zespół projektowy odpowiedzialny za stworzenie aplikacji od początku staliśmy się zintegrowaną grupą osób, które wspólnymi siłami starają się zrealizować zamierzony cel. Nasze zadania opierają się nie tylko na samym tworzeniu aplikacji, ale przede wszystkim na współpracy, wzajemnych relacjach, wymianie doświadczeń i dzieleniu się swoimi przemyśleniami. W trakcie wspólnej pracy niejednokrotnie spotkaliśmy się z niesamowitymi sytuacjami i poznawaliśmy nowych ludzi z bardzo różnych środowisk, którzy stawali się dla nas wsparciem i inspiracją. Współpraca z Grupą TROP oraz Jowitą Radzińską jest dla nas bardzo cennym doświadczeniem zarówno od strony merytorycznej, jak i metodycznej. Dzięki spotkaniom i dzieleniu się swoimi spostrzeżeniami mamy przestrzeń do pracy nad wspólnym projektem. Jedną z osób, która stała się nieodłączną częścią naszego zespołu, jest Piotr Zarzycki- z zamiłowania malarz i grafik, który pracuje nad otoczką wizualną aplikacji, tak aby treść merytoryczna i oprawa graficzna stanowiły integralną całość. Już teraz możemy zdradzić, iż pierwsze efekty są naprawdę cudowne.

Źródła:

-http://parkpsychologii.pl/nauka-empatii-do-tego-tez-jest-aplikacja/

-https://play.google.com/store/apps?hl=pl

Danuta Zadrożna, Tomasz Pacak; Inicjatywy dla Otoczenia 

 

Projekt “Serendipity i Metoda TROP©” jest finansowany ze środków programu “UW: Inicjatywy dla Otoczenia” działającego w ramach programu Santander Universidades, który jest realizowany w Polsce przez Bank Zachodni WBK.