Podsumowanie Inkubatora 5.12.2017 r

„Jeśli mamy roztańczyć ludzi, to najpierw sami zatańczmy” – te słowa Jacka Jakubowskiego są chyba najlepszym podsumowaniem kolejnego Inkubatora współpracy opartej na empatii. Bo Inkubator to wydarzenie, podczas którego dzielimy się doświadczeniami i refleksjami, tutaj również dojrzewa plan Festiwalu współpracy opartej na empatii.

Nasze spotkanie toczyło się wokół dwóch rozmów: z Marianną Kłosińską – prezeską Fundacji Bullerbyn oraz z Małgosią Lipmann – aktorką i wykładowczynią zaangażowaną w działania Fundacji Opiekun Serca. Nie zabrakło też miejsca na refleksje pozostałych uczestników: Michała Tokarskiego z grupy edukacyjnej TUversity, Marii Lewandowskiej i Joasi Gądek-Kutner z Grupy TROP oraz Katarzyny Radzikowskiej z projektu Inicjatywy dla Otoczenia, który realizujemy wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim. Całość prowadził Jacek Jakubowski.

Marianna Kłosińska opowiadała między innymi o relacjach, jakie panują w działającej przy Bullerbyn szkole demokratycznej i o zmianie paradygmatu w edukacji. Małgosia Lipmann przywoływała swoje doświadczenia z warsztatów aktorskich, podczas których uczy docierania do źródeł emocji poprzez zmysły. Obie te wyjątkowe rozmowy zostały nagrane, będziemy więc mogli się nimi z Wami podzielić.

Takie spotkania pięknie pokazują wagę współpracy opartej na empatii. Środowisko szkolne, teatr, firma – wszystko opiera się na relacjach, a wynik naszych działań jest jak przywołana przez Mariannę litografia, w której efekt jest wypadkową działań artysty, faktury kamienia, reakcji chemicznych… I właśnie tutaj pojawia się rola Akcji Empatia – wspólnie rozwijamy świadomość i umiejętności pracy w relacji z drugim człowiekiem. A że nawet najlepsza teoria nie zastąpi doświadczenia, sami rozmawiamy i budujemy relacje. Podczas Inkubatora tańczyliśmy my, by zatańczyć z Wami w Akcji Empatia i na zbliżającym się Festiwalu.

 

Katarzyna Radzikowska, Inicjatywy dla Otoczenia

 

Projekt “Serendipity i Metoda TROP©” jest finansowany ze środków programu “UW: Inicjatywy dla Otoczenia” działającego w ramach programu Santander Universidades, który jest realizowany w Polsce przez Bank Zachodni WBK.