Pięknie się układa

Po co działamy?

Bardzo jestem wdzięczny za wpisy. Układają się one w piękną całość. Zacząłbym od wpisu Przemka. To jedna z niezwykle ważnych funkcji tego, co robimy. Ja też znam masę ludzi, którzy współpracę opartą na empatii z dużym wyczuciem i powodzeniem wprowadzają w życie. Problemem jest to, że o tym nie wiedzą. Po prostu tacy są, mają takie wartości, styl, tak są ukształtowani. A po pierwsze świadomość, a po drugie wiedza są niezbędnymi warunkami prawdziwej efektywności, głębokiego sensu działania. I tu w sukurs idzie Jowita, która będzie wspierać nurt „rozważań podstawowych”, bez których łatwo zabłądzić w codziennym działaniu. Pogłębienie gorącej, osobistej wiedzy po co, jak i dlaczego tak działamy jest niezwykle ważne. Z kolei Hania chce docierać z „dobrą nowiną” do jak największej ilości ludzi. To pozwoli rozwinąć szerokie środowisko, a docelowo ruch społeczny, w którym wszyscy będziemy mogli mieć emocjonalne i społeczne wsparcie dla robienia rzeczy, które ciągle w większości ludzi budzą opór i obronne odrzucenie.

Czekam na wpisy następnych współpracowników, jak też koalicjantów, przyjaciół, potencjalnych uczestników.

Spotkanie

Jeszcze w listopadzie i grudniu organizujemy kilka opisywanych w poprzednim wpisie INKUBATORÓW. Na razie chcemy sprawdzić formułę „seminaryjno-towarzyską”. Część inkubatora spędzimy na rozmowie w kręgu (inspirując się opowiadaniem o różnych konkretnych działaniach i wypływających z nich refleksjach), a część spędzimy przy wspólnej kolacji, kominku gadając i wymyślając różne pomysły na działania. W każdym INKUBATORZE będą brać udział współpracownicy TROP i zaprzyjaźnieni wolontariusze, którzy będą nagrywać filmiki, podcasty i na różne sposoby rejestrować wypowiadane mądrości. Będziemy to później opracowywać, dzięki czemu powstawać będzie  merytoryczny „wsad” do festiwalu.

UWAGA – celowo nie piszemy o datach spotkań INKUBATORÓW. Na te spotkania zapraszamy indywidualnie, starając się stworzyć ciekawą, niezbyt liczną  kompozycję osób otwartych na dialog, gotowych do komunikacji bez przemocy, umiejących się spierać, a nie kłócić. Fromm w swoim kultowym dziele „Mieć czy być” pisał, że są osoby, które potrafią „być w rozmowie” albo cały czas próbują „mieć rację”. Na INKUBATORY zapraszamy te pierwsze. Każdą osobę zainteresowaną udziałem w takim spotkaniu, a nie zaproszona już przez nas, proszę o kontakt pod adres mailowy jacek.jakubowski@grupatrop.pl