Tydzień Współpracy Opartej na Empatii

Grupa TROP oraz Ambasada Krakowian – Ambasada Empatii
zapraszają na:

Tydzień Współpracy Opartej na Empatii 2017
3-8 października 2107 r.
w Ambasadzie Krakowian
Kraków, ul. Stolarska 6/9
http://www.akcja-empatia.pl/

UWAGA! NA KAŻDE Z WYDARZEŃ TYGODNIA OBOWIĄZUJĄ ZAPISY PRZEZ FORMULARZE, DO KTÓRYCH ODNOŚNIKI ZNAJDUJĄ SIĘ W TEKŚCIE ZAPROSZENIA

Empatia jest do tej pory niedocenianą, ale bardzo ważną umiejętnością, którą możemy rozwijać i doskonalić. Poprzez empatię możemy rozwijać sztukę koncentracji, uważnego słuchania i rozumienia innych. Pojęcie to robi furorę w międzynarodowym biznesie, badaniach naukowych, projektach społecznych.

Idea akcji
Ważnym procesem, który chcemy uruchomić, jest wzrost wiedzy dotyczącej tego, czym w rzeczywistości jest owa empatia i jak można ją rozwijać. Każda współpraca oparta jest na empatii, tylko często niedojrzałej, powodującej destrukcję zamiast powstawania poczucia sensu z realizowanych działań.

Co się wydarzy?
3 – 8 października odbędą się: inauguracja, warsztaty, inspiratoria, sesje treningowe, networking, a wszystko poświęcone temu jak pracować z emocjami, uważnością i decentracją – przeciwieństwem egocentryzmu – podstawą do zrozumienia innych ludzi.
Wydarzenia, które Wam proponujemy będą zarówno bezpłatne jak i w specjalnie promocyjnych cenach z okazji Tygodnia Współpracy Opartej na Empatii.

3 października – wtorek
Inauguracja współpracy Grupy TROP z Ambasadą Krakowian w ramach programu Ambasada Empatii.
Inspiratorium – Współpraca Oparta na Empatii – Jacek Jac Jakubowski
godziny: 17:00 – 21:00

Prowadzenie: Przemek Dziewitek, Agnieszka Poliwka-Jeż, Basia Zander

Gość specjalny: Jacek Jac Jakubowski

Co się wydarzy?
Przedstawimy się, opowiemy o tym co Grupa TROP będzie robić w Krakowie i w Ambasadzie Empatii.
Na swój sposób zainaugurujemy współpracę TROP z Ambasadą – bardziej empatycznie niż uroczyście.
Następnie płynnie przejdziemy do Inspiratorium, prowadzonego przez Jaca Jakubowskiego. Dowiemy się jak może działać współpraca oparta na empatii, ale też doświadczymy kontaktu empatycznego i podzielimy się doświadczeniami.

Koszt: bezpłatnie.
Zapisy, do wyczerpania miejsc: https://goo.gl/forms/90QCmJ7tm0Wx5amg2

4 października – środa – przerwa, ale nie koniecznie.
Nasze emocje najlepiej odczytywać w ciele, więc o ciało powinniśmy się troszczyć. W dniu przerwy zapraszamy na Joga Jana – informacje i zapisy:https://goo.gl/4SjX8j

5 października – czwartek
Szkolenie warsztatowe: Jak rozmawiać, by słyszeć i być wysłuchanym? O komunikacji…
godziny: 16:00 – 20:00

Dla kogo?
Dla osób, które chcą zapoznać się z podstawami języka NVC, czyli Non Violent Communication, czyli komunikacją bez przemocy.
Dla osób, które pragną nauczyć się docierania do swoich potrzeb, stojących za działaniami.
Dla osób, które chcą mieć narzędzia do uważniejszego słuchania innych.
Dla osób, które chcą nauczyć się jak skuteczniej komunikować się z innymi osobami.

Opis warsztatu:
W trakcie warsztatu uczestnicy będą mieli możliwość poznać 4 kroki komunikacji wg. NVC oraz nauczyć się jak nazywać swoje emocje i potrzeby, tak, by móc je następnie wyrażać w sposób, który zwiększy ich skuteczność. Będą też mieć okazję, by budować różne strategie na zaspokajanie potrzeb.

Prowadząca:
Marta Łazarczyk. Trener Komunikacji Konstruktywnej, coach ACSTH. Specjalizuje się w tematyce z zakresu komunikacji, bazującej na NonViolent Communication (NVC). Przeprowadza uczestników swoich warsztatów przez meandry porozumiewania się z uwzględnieniem potrzeb obydwu stron, kontaktujących się ze sobą. Pozwala doświadczać tego, jak przeformułowanie komunikatu otwiera nowe przestrzenie do znalezienia głębokiego porozumienia, nawet w sytuacji konfliktu. Dba o to, by każdy znajdował dla siebie strategie, pozwalające mu zaspokajać indywidualne potrzeby, nie raniąc przy tym innych.
Prywatnie lubi być w przestrzeni przyrody, bo w ten sposób zaspokaja potrzebę piękna i harmonii oraz piec chleb na zakwasie, bo to z kolei ćwiczy cierpliwość i zgodę na to, że proces ma trwać tyle, ile ma trwać.

Koszt: 60 zł – szczegóły płatności z formularzu zgłoszeniowym.
Zapisy, do wyczerpania miejsc, do 29 września: https://goo.gl/forms/BMyv25LRyRPuJhml1

6 października – piątek
godzina 13:00 – 18:00
Szkolenie warsztatowe: Empatia: czy, kiedy i jak?

Co się wydarzy?
Damy Ci możliwość, w oparciu o autorską metaforę, doświadczenia empatycznego kontaktu z innymi. Wspólnie wysnujemy refleksje i sprawdzimy, czy warto być empatycznym? Kiedy empatia pomaga, a kiedy może przeszkadzać? Co pomaga empatii zaistnieć, a co ją gasi?
Zanurzymy się w świat bajki, w którym zbadamy jak empatia sprzyja porozumieniu. Gdy się z bajki wynurzymy, przeniesiemy to doświadczenie na grunt codzienności.
Zapraszamy do inspirującego współprzeżywania. Zachęcamy do przyglądania się swoim codziennym relacjom i poszukiwania w nich pokładów empatii.

O prowadzących: Joanna Frąckiewicz i Joanna Niekraszewicz z metaforyrozwojowe.pl

Koszt: 80 zł od osoby – szczegóły płatności z formularzu zgłoszeniowym.
Zapisy: do wyczerpania miejsc, do 29 września: https://goo.gl/forms/qNT1APhwSQ9QegTw2

6 października – piątek
godzina 18:30 – 21:00
Sesja treningowa: TRUE – Trening Rozwoju Uważności Empatycznej – edycja przy świecach

Opis sesji:
TRUE jest dla wszystkich, którzy współpracują z innymi ludźmi i chcą się z nimi dobrze komunikować, czyli słyszeć to, co rzeczywiście powiedzieli oraz rozpoznawać swoje emocje, które im towarzyszą w tej relacji. Do tego niezbędne są: uważność, którą można ćwiczyć indywidualnie, przez medytację lub inne ćwiczenia, ale też w kontakcie z drugim człowiekiem, poprzez aktywne słuchanie. Słuchanie aktywne jest procesem empatycznego dostrojenia się do uczuć i myśli drugiego człowieka. Na poziomie psychologicznym oznacza maksymalnie możliwe otwarcie na przekazy werbalne i niewerbalne, znaczenia i emocje płynące od osoby, na której koncentruje się słuchający. Na poziomie duchowym oznacza decyzję na osobowe spotkanie, wejście w relację JA – TY.
Do takich spotkań zapraszamy podczas tej sesji warsztatowej. Wypróbujemy aktywne słuchanie na sobie i powiemy jak można przenieść TRUE do swoich środowisk. Bo żeby TRUE dało efekty w postaci współpracy opartej na empatii, to musi być regularnie trenowane.

Prowadzący:
Przemek Dziewitek, coach, trener, moderator, współpracownik Grupy TROP. Z wykształcenia pedagog i socjolog, wiele lat poświęcił na pracę z ludźmi i dla ludzi; szkoląc, facylitując, moderując, budując zaangażowanie, wdrażając metody partycypacji. Pracował dla wszystkich sektorów: biznesu, administracji samorządowej i publicznej, organizacji pozarządowych. Stale współpracuje ze Stowarzyszeniem Pracownia Obywatelska, Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych. Absolwent: Akademii TROP, specjalizacja coachingowa, Szkoły trenerów STOP, Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Koszt: 30 zł od osoby – szczegóły płatności z formularzu zgłoszeniowym.
Zapisy: do wyczerpania miejsc, do 29 września: https://goo.gl/forms/4KEL3OYNqVld4isE2

7 października – sobota
godziny: 10:00 – 18:00
8 października – niedziela
godziny: 9:00 – 16:00
Dwudniowe szkolenie warsztatowe – Teatr Forum

Opis warsztatów:
Warsztaty przybliżające metodę Teatru Forum; z pogranicza teatru ale i edukacji dla życia. Wspólnie decydujemy, jaki problem społeczny bierzemy na warsztat, inscenizujemy go a na dokładkę zapraszamy widza do wejścia na scenę i próbę naprawienia świata przedstawionego. Brzmi intrygująco? Warsztat nie wymaga umiejętności aktorskich “przed”, tylko – wiadomo – otwarcia na nowe doświadczenie. Metodę wymyślił brazylijski praktyk dramy Augusto Boala, a w ślad za nim stosują ją z powodzeniem na całym świecie liczni miłośnicy, do w pracy z młodzieżą, jak i dorosłymi z prawie każdym tematem, na przykład: edukacja seksualna, profilaktyka przemocy, uczenie umiejętności społecznych, czy wybór drogi życiowej. Temat/problem zawsze zależy od grupy. Zapraszamy po mocne nowe.

Prowadząca:
Magda Wajda. Animator kultury. Instruktor teatralny. Praktyk. Miłośnik metody dramy stosowanej, która niczym wyciskarka do owoców “wyciska” z każdego uczestnika warsztatów pokłady kreatywności, spontaniczności, otwartości. tańcem, słowem, gestem tworzymy z grupą coś z niczego. Bez ograniczeń wiekowych, pochodzeniowych, statusowych i światopoglądowych.

Koszt: 130 zł za dwa dni szkolenia płatne do 23 września, lub 150 zł płatne po 23 września. Szczegóły płatności w formularzu zgłoszeniowym.

Zapisy, do wyczerpania miejsc, do 29 września: https://goo.gl/forms/CztgmjrUe8ZTTB0I3

PYTANIA I UWAGI:
Koordynator Tygodnia – Przemek Dziewitek, Grupa TROP, przemek.dziewitek@grupatrop.pl, tel. 604585828